K10P-11A55-120
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Produkt-Nr.:
K10P-11A55-120
Beschreibung:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 120V
Benutzer handbuch
Operating Temperature -45°C ~ 70°C
Switching Voltage 120VAC - Max
Contact Rating (Current) 15 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 11 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 3.9 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 12 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series K10
Operate Time 13 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 120VAC
Must Operate Voltage 102 VAC