K10P-7AT5-120
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Produkt-Nr.:
K10P-7AT5-120
Beschreibung:
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 120V
Benutzer handbuch
Operating Temperature -45°C ~ 70°C
Switching Voltage 120VAC - Max
Contact Rating (Current) 15 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 11 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 3.9 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 12 VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series K10
Operate Time 13 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 120VAC
Must Operate Voltage 102 VAC