KB16CKW01-5C24-JB
NKK Switches
Produkt-Nr.:
KB16CKW01-5C24-JB
Beschreibung:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color LED, Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.30mm Dia
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series KB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V