Zuhause / Rocker Switches / KG372A2EEA28TTCV09XX10
minImg
KG372A2EEA28TTCV09XX10
APEM Inc.
Produkt-Nr.:
KG372A2EEA28TTCV09XX10
Hersteller:
APEM Inc.
Beschreibung:
SWITCH ROCKER SPDT 10A 12V
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color LED, Green/Green
Operating Temperature -10°C ~ 65°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking Triangular Arrows
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Convex (Reverse V) - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.80mm x 21.08mm
Current Rating (Amps) 10A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 30,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series KG
Voltage Rating - DC 12 V