KMQ160VS102M22X40T2
Chemi-Con
Produkt-Nr.:
KMQ160VS102M22X40T2
Hersteller:
Chemi-Con
Beschreibung:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 249mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series KMQ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.3 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1000 µF