KS0401500000G
Amphenol Anytek
Produkt-Nr.:
KS0401500000G
Hersteller:
Amphenol Anytek
Beschreibung:
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.62MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 1.185" (30.10mm)
Contact Tail Length 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation Vertical
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 41 A
Screw Size -
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 4
Number of Positions 4
Torque - Screw -
Termination Style Solder
Color Green
Wire Strip Length -
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Series KS
Type Header, Blade Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.300" (7.62mm)