KUHP-11AT1-24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Produkt-Nr.:
KUHP-11AT1-24
Beschreibung:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V
Benutzer handbuch
Operating Temperature -45°C ~ 45°C
Switching Voltage 240VAC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 115 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 72 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series KUHP
Operate Time 20 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 24VAC
Must Operate Voltage 20.4 VAC