LM2671M-3.3/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LM2671M-3.3/NOPB
Hersteller:
Texas Instruments
Paket:
8-SOIC
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 6.5V
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency - Switching 260kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V