LM2672LD-3.3/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LM2672LD-3.3/NOPB
Paket:
16-WSON (5x5)
Beschreibung:
IC REG BUCK 3.3V 1A 16WSON
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Current - Output 1A
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 16-WSON (5x5)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 6.5V
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Package / Case 16-WFDFN Exposed Pad
Frequency - Switching 260kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V