LM2853MHX-1.2
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LM2853MHX-1.2
Paket:
14-HTSSOP
Beschreibung:
IC REG BUCK 1.2V 3A 14HTSSOP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 14-HTSSOP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Package / Case 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Frequency - Switching 550kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V