LM3S1512-IQC25-A2
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LM3S1512-IQC25-A2
Paket:
100-LQFP (14x14)
Beschreibung:
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 25MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 64K x 8
Number of I/O 58
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
Package / Case 100-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Texas Instruments
Connectivity I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Program Memory Size 96KB (96K x 8)
Data Converters A/D 2x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.25V ~ 2.75V