LM3S1D21-IBZ80-A2
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LM3S1D21-IBZ80-A2
108-BGA (10x10)
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 80MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 96K x 8
Number of I/O 67
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mfr Texas Instruments
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Data Converters A/D 8x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.235V ~ 1.365V