LM3S6C65-IQC80-A1
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LM3S6C65-IQC80-A1
Paket:
100-LQFP (14x14)
Beschreibung:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 80MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Package / Case 100-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Texas Instruments
Connectivity Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V