LM43601AQPWPRQ1
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LM43601AQPWPRQ1
Hersteller:
Texas Instruments
Paket:
16-HTSSOP
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IC REG BUCK ADJ 1A 16HTSSOP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 36V
Output Type Adjustable
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 28V
Product Status Active
Supplier Device Package 16-HTSSOP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Series Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V