LP2980AIM5-3.2/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP2980AIM5-3.2/NOPB
Hersteller:
Texas Instruments
Paket:
SOT-23-5
Beschreibung:
IC REG LINEAR 3.2V 50MA SOT23-5
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 63dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 1.2 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.2V
Voltage Dropout (Max) 0.22V @ 50mA