LP2980AIM5-3.8/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP2980AIM5-3.8/NOPB
Beschreibung:
IC REG LINEAR 3.8V 50MA SOT23-5
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 63dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 1.2 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.8V
Voltage Dropout (Max) 0.22V @ 50mA