LP2985AIM5-1.5/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP2985AIM5-1.5/NOPB
Hersteller:
Texas Instruments
Paket:
SOT-23-5
Beschreibung:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Auf Lager : 6670
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 45dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 2.5 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Last Time Buy
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA