LP2985IM5-5.3/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP2985IM5-5.3/NOPB
Beschreibung:
IC REG LINEAR 5.3V 150MA SOT23-5
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 45dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 2.5 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.3V
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA