LP2989AIMMX-2.5/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP2989AIMMX-2.5/NOPB
Paket:
8-VSSOP
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8VSSOP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 175 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 60dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 9 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Last Time Buy
Supplier Device Package 8-VSSOP
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 500mA