LP3852EMP-1.8/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP3852EMP-1.8/NOPB
Hersteller:
Texas Instruments
Paket:
SOT-223-5
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A SOT223-5
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Voltage - Input (Max) 7V
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 10 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-261-5, TO-261AB
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.43V @ 1.5A