LP38691DTX-1.8/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP38691DTX-1.8/NOPB
Paket:
TO-252-3
Beschreibung:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA TO252-3
Auf Lager : 5980
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Input (Max) 10V
PSRR 55dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Product Status Active
Supplier Device Package TO-252-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Temperature
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V