LP38691DTX-2.5/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP38691DTX-2.5/NOPB
Paket:
TO-252-3
Beschreibung:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO252-3
Auf Lager : 1545
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Input (Max) 10V
PSRR 55dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Product Status Active
Supplier Device Package TO-252-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Temperature
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.73V @ 500mA