LP38693MP-1.8/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP38693MP-1.8/NOPB
Paket:
SOT-223-5
Beschreibung:
IC REG LIN 1.8V 500MA SOT223-5
Auf Lager : 4390
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Input (Max) 10V
PSRR 55dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-261-5, TO-261AB
Protection Features Over Temperature
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V