LP38693MP-3.3/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP38693MP-3.3/NOPB
Paket:
SOT-223-5
Beschreibung:
IC REG LIN 3.3V 500MA SOT223-5
Auf Lager : 20424
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Input (Max) 10V
PSRR 55dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-261-5, TO-261AB
Protection Features Over Temperature
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 500mA