LP3879SD-1.2/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP3879SD-1.2/NOPB
Paket:
8-WSON (4x4)
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IC REG LINEAR 1.2V 800MA 8WSON
Auf Lager : 551
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 1.4 mA
Voltage - Input (Max) 6V
PSRR 60dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 800mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 2.2 mA
Product Status Active
Supplier Device Package 8-WSON (4x4)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V