LP3965EMP-1.8/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP3965EMP-1.8/NOPB
Paket:
SOT-223-5
Beschreibung:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A SOT223-5
Auf Lager : 1188
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 9 mA
Voltage - Input (Max) 7V
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 15 mA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-261-5, TO-261AB
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A