LP3987ITL-2.85/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP3987ITL-2.85/NOPB
Paket:
5-DSBGA (1.41x1.08)
Beschreibung:
IC REG LINEAR 2.85V 150MA 5DSBGA
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Voltage - Input (Max) 6V
PSRR 50dB ~ 10dB (10kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 200 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 5-DSBGA (1.41x1.08)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 5-WFBGA, DSBGA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 150mA