LP5900SD-1.5/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP5900SD-1.5/NOPB
Hersteller:
Texas Instruments
Paket:
6-WSON (2.2x2.5)
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6WSON
Auf Lager : 2000
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 230 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-WSON (2.2x2.5)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA