LP5900SD-1.8/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP5900SD-1.8/NOPB
Beschreibung:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 6WSON
Auf Lager : 13682
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA