LP5990TM-3.3/NOPB
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LP5990TM-3.3/NOPB
Hersteller:
Texas Instruments
Paket:
4-DSBGA
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 4DSBGA
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 75 µA
PSRR 55dB (10kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 4-DSBGA
Control Features Enable
Series -
Package / Case 4-WFBGA, DSBGA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 200mA