Zuhause / SCRs - Modules / MCMA160P1800YA-MI
minImg
MCMA160P1800YA-MI
IXYS
Produkt-Nr.:
MCMA160P1800YA-MI
Hersteller:
IXYS
Beschreibung:
SCR MODULE 1.8KV 160A MODULE
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 140°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 160 A
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.8 kV
Series -
Package / Case Module
Mfr IXYS
Package Box
Structure Series Connection - All SCRs
Current - On State (It (RMS)) (Max) 250 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 4750A, 5130A