MS27466P21B41P
Amphenol Aerospace Operations
Produkt-Nr.:
MS27466P21B41P
Beschreibung:
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Benutzer handbuch
Cable Opening 1.159" (29.44mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material -
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) -
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 21-41
Mfr Amphenol Aerospace Operations
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features Potted
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -65°C ~ 175°C