MSCSM120TAM16CTPAG
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MSCSM120TAM16CTPAG
Paket:
SP6-P
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
PM-MOSFET-SIC-SBD~-SP6P
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
Configuration 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6040pF @ 1000V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 464nC @ 20V
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 80A, 20V
Supplier Device Package SP6-P
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 2mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Series -
Package / Case Module
Technology Silicon Carbide (SiC)
Power - Max 728W (Tc)
Mfr Microchip Technology
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 171A (Tc)