NGTB15N120LWG
onsemi
Produkt-Nr.:
NGTB15N120LWG
Beschreibung:
IGBT 1200V 30A 156W TO247-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 600V, 15A, 15Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 2.1mJ (on), 560µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 30 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Td (on/off) @ 25°C 72ns/165ns
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 15A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 160 nC
Power - Max 229 W