NGTB20N120IHWG
onsemi
Produkt-Nr.:
NGTB20N120IHWG
Hersteller:
onsemi
Paket:
TO-247-3
Beschreibung:
IGBT 20A 1200V TO-247
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 600V, 20A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 480µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Td (on/off) @ 25°C -/170ns
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.65V @ 15V, 20A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 150 nC
Power - Max 341 W