NP70N04MUG-S18-AY
Renesas Electronics America Inc
Produkt-Nr.:
NP70N04MUG-S18-AY
Paket:
TO-220
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
MOSFET N-CH 40V 70A TO220
Benutzer handbuch
Operating Temperature 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4900 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 35A, 10V
Supplier Device Package TO-220
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.8W (Ta), 115W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Renesas Electronics America Inc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)