NP90N04VUG-E1-AY
Renesas Electronics America Inc
Produkt-Nr.:
NP90N04VUG-E1-AY
Paket:
TO-252
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
MOSFET N-CH 40V 90A TO252
Benutzer handbuch
Operating Temperature 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7500 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 135 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 45A, 10V
Supplier Device Package TO-252
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.2W (Ta), 105W (Tc)
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Renesas Electronics America Inc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V