NSN0.25SS200
Techflex
Produkt-Nr.:
NSN0.25SS200
Hersteller:
Techflex
Beschreibung:
EXPAND SLEEV 1/4"X200' BLK/YLW
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 79°C
Color Black, Yellow
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Non-Skid™
Type Sleeve
Length 200' (60.96m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.250" (6.35mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant, Wear Resistant
Diameter - Inside, Expanded 0.438" (11.13mm)
Wall Thickness 0.070" (1.78mm)