NX3008NBKVL
Nexperia USA Inc.
Produkt-Nr.:
NX3008NBKVL
Hersteller:
Nexperia USA Inc.
Paket:
TO-236AB
Beschreibung:
MOSFET N-CH 30V 400MA TO236AB
Auf Lager : 7344
Benutzer handbuch
Operating Temperature 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 50 pF @ 15 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.68 nC @ 4.5 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 350mA, 4.5V
Supplier Device Package TO-236AB
Vgs(th) (Max) @ Id 1.1V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 350mW (Ta), 1.14W (Tc)
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Nexperia USA Inc.
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 400mA (Ta)
Vgs (Max) ±8V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V