NXN0.25GN25
Techflex
Produkt-Nr.:
NXN0.25GN25
Hersteller:
Techflex
Beschreibung:
EXPAND SLEEVE 1/4" X 25' GREEN
Benutzer handbuch
Operating Temperature -60°C ~ 220°C
Color Green
Material Polyaramid Polymetaphenylene Isophthalamide, Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Aramid Flexo® NX™
Type Sleeve
Length 25.00' (7.62m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.250" (6.35mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Inside, Expanded 0.312" (7.92mm)
Wall Thickness 0.016" (0.40mm)