NXN1.25GN100
Techflex
Produkt-Nr.:
NXN1.25GN100
Hersteller:
Techflex
Beschreibung:
EXPAND SLEEVE 1.25" X 100' GRN
Benutzer handbuch
Operating Temperature -60°C ~ 220°C
Color Green
Material Polyaramid Polymetaphenylene Isophthalamide, Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Aramid Flexo® NX™
Type Sleeve
Length 100' (30.48m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 1.250" (31.75mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Inside, Expanded 1.500" (38.10mm)
Wall Thickness 0.016" (0.40mm)