NYN1.50BK40
Techflex
Produkt-Nr.:
NYN1.50BK40
Hersteller:
Techflex
Beschreibung:
EXPAND SLEEVE 1.5" X 40' BLACK
Benutzer handbuch
Operating Temperature -45°C ~ 150°C
Color Black
Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant, Moisture Resistant
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Nylon® Mono™
Type Sleeve
Length 40.00' (12.19m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 1.500" (38.10mm)
Environment Protection UV Resistant
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Inside, Expanded 2.000" (50.80mm)
Wall Thickness 0.030" (0.76mm)