PMEG2010AEJ,115
NXP Semiconductors
Produkt-Nr.:
PMEG2010AEJ,115
Hersteller:
NXP Semiconductors
Paket:
SOD-323F
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
PMEG2010AEJ - 20 V, 1 A very low
Benutzer handbuch
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F 40pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-323F
Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 20 V
Series -
Package / Case SC-90, SOD-323F
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 1 A
Mfr NXP Semiconductors
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V
Package Bulk
Operating Temperature - Junction 150°C
Current - Average Rectified (Io) 1A