PSMNR90-40YLHX
Nexperia USA Inc.
Produkt-Nr.:
PSMNR90-40YLHX
Beschreibung:
MOSFET N-CH 40V 300A LFPAK56
Auf Lager : 5218
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature Schottky Diode (Body)
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12673 pF @ 20 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 168 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.94mOhm @ 25A, 10V
Supplier Device Package LFPAK56; Power-SO8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.05V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series -
Power Dissipation (Max) 333W (Ta)
Package / Case SOT-1023, 4-LFPAK
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Nexperia USA Inc.
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 300A (Ta)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V