QXP2K474JRPT
Nichicon
Produkt-Nr.:
QXP2K474JRPT
Beschreibung:
CAP FILM 0.47UF 5% 800VDC RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.032" (26.20mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.240" L x 0.539" W (31.50mm x 13.70mm)
Series QXP
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.47 µF