RB160SS-40HWT2R
Rohm Semiconductor
Produkt-Nr.:
RB160SS-40HWT2R
Paket:
KMD2
Beschreibung:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A KMD2
Benutzer handbuch
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package KMD2
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 40 V
Series -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 700 mA
Mfr Rohm Semiconductor
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction 150°C
Current - Average Rectified (Io) 1A