RFG40N10
Harris Corporation
Produkt-Nr.:
RFG40N10
Hersteller:
Harris Corporation
Paket:
TO-247-3
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Auf Lager : 752
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 198
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 300 nC @ 20 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 40A, 10V
Supplier Device Package TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Series -
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
Package / Case TO-247-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Harris Corporation
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V