Zuhause / Diode Arrays / RJS6005WDPK-00#T0
minImg
RJS6005WDPK-00#T0
Renesas Electronics America Inc
Produkt-Nr.:
RJS6005WDPK-00#T0
Paket:
TO-3P
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
DIODE GEN PURP 600V 30A
Benutzer handbuch
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 15 ns
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-3P
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 600 V
Series -
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 15 A
Mfr Renesas Electronics America Inc
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A (DC)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 155°C