RQ7L055BGTCR
Rohm Semiconductor
Produkt-Nr.:
RQ7L055BGTCR
Hersteller:
Rohm Semiconductor
Paket:
TSMT8
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
NCH 60V 5.5A, TSMT8, POWER MOSFE
Auf Lager : 2970
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 460 pF @ 30 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.6 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 29mOhm @ 5.5A, 10V
Supplier Device Package TSMT8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.1W (Ta)
Package / Case 8-SMD, Flat Lead
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Rohm Semiconductor
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.5A (Ta)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V