S-1155B42-U5T1G
ABLIC Inc.
Produkt-Nr.:
S-1155B42-U5T1G
Paket:
SOT-89-5
Beschreibung:
IC REG LINEAR 4.2V 500MA SOT89-5
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 60dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 90 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Last Time Buy
Supplier Device Package SOT-89-5
Control Features Enable
Series S-1155
Package / Case SOT-89-5/6
Protection Features Overcurrent, Thermal Shutdown
Mfr ABLIC Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.2V
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 200mA